Paola Egonu (FIVB)

Italija kao Srbija, ali Egonu nije kao Tijana

Vreme čitanja: 3min | ned. 02.10.22. | 18:24

Azurine imaju isti broj pobeda i set-količnik kao Srpkinje posle prve faze

Srbija i Italija su jedine ekipe koje su na Svetskom prvenstvu za odbojkašice završile prvu grupnu fazu sa maksimalnim brojem pobeda - 5/5. I čak i istim set-količnikom 15:2.

Uz dodatak da su svetske šampionke (Srbija) imale nešto težu grupu nego evropske (Italija). Dovoljno je reći da je Srbija u grupi imala olimpijske šampionke i jednog od favorita za titulku - SAD. Azurine su u grupi imale apsolutne autsajdere Keniju i Kamerun, tek nešto jači Portoriko i dobre evropske selekcije Belgiju i Holandiju. A upravo su protiv tih ozbiljnijih evropskih selekcija Italijanke pokazale slabosti. Protiv Belgije su preživele dramu i vrlo lako mogle da izgube i 0:3 ali su uz mnogo sreće preokrenule na 3:1. Danas protiv Holandije su opet izgubile set – 3:1 (25:13, 22:25, 25:16, 25:21).

Italijanke su protiv domaće selekcije u Arnemu pokazivale oscilacije u igri ali je objektivno velika razlika u kvalitetu na kraju presudila. U prvom setu su Azurine delovale kao ona ekipa koja je u Beogradu letos osvojila zlato. Blistale su primači Pjetrini i Boseti i Italija je brzo došla do 11 set lopti.

Ali u drugom setu je Italija pokazala slabosti iz meča sa Belgijom. Holandija je povela 6:1, Italija stigla i igralo se poen za poen do 21:21 kada je Egonu počela da greši i Holanđanke su osvojile set.

U trećem setu su Italijanke opet bile prave, a sjajna je u tom periodu igre bila srednjak Ana Danezi. Egonu je opet grešila ali je i dobijala ogroman broj lopti i uspela da pogodi neke napade za nedostižnu prednost Italije (21:14).

Vrlo dobro je Holandija otvorila i četvrti set na krilima Selest Plak, Italija je osvajala poene preko Danezi i Egonu, a tri vezana poena An Bujs su donela Holandiji izjednačenje 13:13. Tada je italijanski selektor poslao na teren Mirjam Silu i dobio dodatnu napadačku snagu. Holandija se držala do 20:20 ali su Pjetirni i Egonu vezale četiri poena i donele pobedu evropskim šampionkama.

Paola Egonu je bila najefikasniji u pobedničkom timu sa 20 poena ali ako to uporedimo sa jučeršanjim izdanjem Tijane Bošković onda je daleko slabije. Tijana je juče u tri seta osvojila 25 poena sa fenomenalnih 66 odsto u napadu, dok je Italijanka u četiri seta došla do 20 poena uz 40 odsto uspešnosti u napadu. U dosadašnjem delu šampionata, Tijana je ubedljivo najbolja među korektorima sa 44 odsto uspešnosti u napadu, Egonu je tek šesta sa 31,5 odsto. Njihov okršaj nije moguć sve do finala jer je takav kostur, a Italijanke u drugoj grupnoj fazi igraju protiv Brazila, Kine, Japana i Argentine.

SVETSKO PRVENSTVO ZA ODBOJKAŠICE

Peto kolo

GRUPA A

Portoriko - Kenija 3:1 (25:15, 19:25, 25:18, 25:20)

Belgija - Kamerun 3:0 (25:8, 25:19, 25:14)

Holandija - Italija 1:3 (13:25, 25:22, 16:25, 25:21)

GRUPA B

Dominikanska Republika - Tajland 2:3 (29:31, 25:16, 25:21, 22:25, 11:15)

Južna Koreja - Hrvatska 3:1 (25:21, 27:29, 27:25, 25:23)

Poljska - Turska 2:3 (25:22, 23:25, 22:25, 25:18, 11:15)

GRUPA C

Bugarska - Kazahstan 3:0 (25:18, 25:22, 25:18)

Nemačka - Kanada 2:3 (25:12, 26:24, 23:25, 18:25, 8:15)

SAD - Srbija 0:3 (20:25, 23:25, 13:25)

GRUPA D

Brazil - Kina 3:1 (23:25, 25:17, 25:22, 25:22)

Kolumbija - Češka 1:3 (22:25, 13:25, 25:19, 18:25)

Japan - Argentina 3:0 (25:17, 25:19, 25:17)

DRUGA GRUPNA FAZA

Paola Egonuodbojkaška reprezentacija ItalijeSvetsko prvenstvo za odbojkašice 2022